
Ennakko: MP-MyPa
7.2.2026 klo 17.15 Jalkapallohalli, Mikkeli
Viime lauantaina Ykkösliigacupin tappiolla HJK Klubi 04:n vieraana aloittanut MP pelaa huomenna lauantaina harjoitusottelun, kun Jalkapallohallissa vastaan tulee Kakkosessa pelaava MyPa. Edellisen kerran joukkueet ovat kohdanneet Ykkösessä kaudella 2020, jolloin MP voitti molemmat keskinäiset kohtaamiset.
MyPa:n viime kausi oli vaihteleva ja lopulta se sijoittui Kakkosen A-lohkon ylemmässä jatkosarjassa viidenneksi. Joukkue pyrkii pelaamaan rohkeaa ja hyökkäysvoittoista jalkapalloa, mikä näkyy siinä, että suurin osa peleistä oli runsasmaalisia ja sisälsi paljon tapahtumia molempiin päihin. Miika Kuntosen valmentama MyPa on tällä hetkellä nuori ja laadukas mutta ailahteleva joukkue, joka pystyy parhaimmillaan haastamaan selvästi itseään vahvemmatkin vastustajat. MyPa:sta löytyy myös MP:stä tuttuja pelimiehiä, sillä viime kauden lopun MP:ssä lainalla ollut Sasu Hernesniemi sekä armeijassa oleva Joona Kuismala pelaavat myllykoskelaisten riveissä.
MP on tämän vuoden puolella pelannut kolme ottelua: harjoitusotteluissa on kaatunut Kakkosessa pelaavat Atlantis FC:n (4-1) ja PEPO:n (4-2), mutta viime lauantaina Ykksöliigacupin avauksessa HJK Klubi 04 oli parempi maalein 2-1. MP:n maalin teki rangaistuspotkun paluupallosta Mohammad Alsheikh. Huomenna jatketaan aikaisempien harjoitusotteluiden linjaa ja sopimuspelaajien lisäksi kokoonpanossa on omia junioreita sekä testipelaajia. Useampi sopimuspelaaja on vielä sivussa loukkaantumisten sekä sairastelujen takia ja nuoriso-osastoa on Seinäjoella pelaamassa P18 SM-karsintasarjaa.
Päävalmentaja Issa Thiaw näkee edessä olevan ottelun tärkeänä osana joukkueen valmistautumista tulevaan kauteen.
– Ensimmäisen Ykkösliigacupin ottelun jälkeen tämä harjoituspeli tulee meille hyvään saumaan ja toimii hyvänä välietappina ennen seuraavaa Ykkösliigacupin ottelua, entistä kovempaa haastetta Jippoa vastaan. Meidän keskittymisemme kohde on selkeä: kehitys, ei tulos, hän korostaa.
Valmentajan mukaan joukkue haluaa jatkaa pelaajien välisen yhteyden rakentamista ja luoda vahvan pohjan ensi kauden vaatimalle mentaaliselle tasolle.
– Kävimme viime ottelun jälkeen selkeät keskustelut paitsi kentällä tehtävistä ratkaisuista, myös rohkeudesta ja intohimosta, joka tekemiseemme pitää saada. Meidän on oltava nopeampia, rohkeampia sekä tarkempia ja tehokkaampia päätöksenteossa. Mutta vielä tätäkin tärkeämpää on henkinen puoli.
Hän muistuttaa, että Ykkösliigan vaatimustaso on selvästi aiempaa korkeampi ja jokaisen pelaajan on ymmärrettävä ja hyväksyttävä se.
– Tämä ottelu on hyvä mahdollisuus näyttää, että olemme menossa oikeaan suuntaan. Odotan parempaa tempoa, vahvempaa kommunikaatiota ja enemmän vastuunkantoa heti ensimmäisestä minuutista lähtien.
Tilanne kokonaisuutena on kuitenkin rauhallinen.
– Ei tässä suuria huolia ole. Olemme edelleen rakennusvaiheessa ja tiedämme, mihin suuntaan olemme menossa. Teemme töitä, opimme, rakennamme ja pyrimme nostamaan tasoa askel askeleelta, päävalmentaja summaa.
Tervetuloa Jalkapallohalliin katsastamaan MP:n pelikunto! Ottelusta tulee livelähetys MyPa:n YouTube-kanavalla.
Alustava kokoonpano:
1. Timi Heikkinen
4. Ville Laiho
5. Aapo Karttunen
7. Aoi Chishima
9. Mohammad Alsheikh
11. Oliver Häyhänen
12. Onni Kimari
15. Santeri Stenius
17. Santtu Seppänen
19. Vilson Nikolli
20. Peetu Kerminen
21. Miko Koivuniemi
22. Aapo Nykänen
26. Tyson Afshari
27. Atte Kemppi
28. Niilo Pirhonen
29. Serge Atakayi
30. Jonne Uronen
Ennakon tarjoaa:






