
Ennakko: MP/2 – PeKa
La 26.9. klo 15:00, Jalkapallohalli TN, Mikkeli
MP/2 pelaa Kaakon Kolmosen kauden viimeisen kotiottelunsa lauantaina ja saa vastaansa kovimman mahdollisen vastuksen, kun sarjakärki PeKa saapuu Mikkelin Jalkapallohalliin.
PeKa on jo varmistanut lohkovoittonsa, mutta monimutkaisen sarjanoususysteemin vuoksi ei ole vielä varma sarjanousija. Joka tapauksessa PeKa haluaa lohkovoitostaan huolimatta voittaa myös jäljellä olevat ottelunsa, koska suoran sarjanousun takaava oman ryhmänsä toiseksi parhaan lohkovoittajan paikka on sille vielä mahdollinen.
Lauantain kotijoukkue MP/2 sen sijaan pääsee pelaamaan ilman paineita, koska sarjapaikka varmistui edellisellä kierroksella voitolla STPS:stä. Tuleva viikonloppu on MP:n P16- ja P18-joukkueiden osalta kuitenkin kiireinen, joten pelaaja-apuja niistä on tarjolla tällä kertaa rajallisesti.
Peräti 77 maalia kauden aikana tehneellä PeKa:lla on laittaa kentälle kovia maalintekijöitä 14 maalia tehneen Rasmus Kaitaisen johdolla. Häntä ovat kauden aikana säestäneet 11 kertaa osunut Nico Pietiläinen ja 8 maalia mieheen tehneet Jimi Lassila ja Juho Raivela.
MP/2:n maalipörssin kärkinimi yhdeksän maalin Oliver Häyhänen ei ole lauantain pelaavassa kokoonpanossa, kuten eivät muutkaan mikkeliläisjoukkueen maalipörssin kärkinimet. Mielenkiintoisena detaljina voidaankin mainita, että kauden aikana Kolmosessa maalinteossa onnistuneita pelaajia on lauantaina mukana vain yksi eli kaksi maalia tehnyt Ossi Hämäläinen.
Ottelun ennakkotunnelmat ja tulosveikkaus:

9 Luka Krivetz
– Odotan innolla päästä pitkästä aikaa pelaamaan pienen tauon jälkeen.
– Ottelu tulee varmasti olemaan vauhdikas ja lähdetään aina tavoittelemaan 3 pistettä. Tulosveikkaus kotivoitto 3-1
Tulospalvelu: täältä
Kokoonpanossa:
1 Timi Heikkinen Mv
5 Aapo Karttunen
7 Eetu Kivinen
8 Mico Snellman
9 Luka Krivetz
11 Atte Kemppi
12 Santeri Hänninen Mv
13 Malek Bouchia
14 Ossi Hämäläinen
15 Niilo Pirhonen
16 Lassi Seppänen
17 Sisu Ukkonen
19 Perttu Kosonen
20 Nuutti Krivetz
21 Jere Bagge
22 Kasper Sundberg









