
MP viettää parhaillaan pientä hengähdystaukoa Ykkösliigan maaottelutauon vuoksi. Kautta on jäljellä vielä kaksi ottelua, ja sinipaitojen katseet ovat tiukasti loppukauden ratkaisuissa.
Yksi MP:n kauden avainpelaajista on ollut maalivahti Jonne Uronen, joka on pelannut 22 joukkueen 25 Ykkösliiga-ottelusta. Uroselle on kertynyt kuusi nollapeliä, ja Niila Forsellin oltua loukkaantuneena hän on kantanut suuren osan kaudesta myös kapteeninnauhaa.
Uronen kuvailee omaa kauttaan ennen kaikkea tasaiseksi.
– Kausi on ollut henkilökohtaisesti ihan hyvä ja ennen kaikkea tasainen. Olen saanut pelata paljon ja onnistunut pitämään isommat virheet aika minimissä.
”Olen pystynyt auttamaan joukkuetta tasaisesti”
Runsas peliaika on antanut Uroselle mahdollisuuden ottaa paikkansa Ykkösliiga-tasolla. Kuusi nollapeliä kertovat osaltaan maalivahdin ja koko joukkueen onnistumisista puolustussuuntaan.
– Olen ihan tyytyväinen omaan tekemiseeni, mutta aina löytyy asioita, joissa voi parantaa. Koen päässeeni nopeasti Ykkösliigaan vaaditulle tasolle ja olen pystynyt auttamaan joukkuetta tasaisesti ottelusta toiseen.
Tällä kaudella vastuuta on tullut myös kapteenin roolissa. Niila Forsellin loukkaantumisen myötä Uronen on johtanut sinipaitoja kapteeninnauha käsivarressaan suuressa osassa kauden otteluista.
– Onhan se ollut hieno ja merkityksellinen asia. Kapteenina olen pyrkinyt pitämään joukkueen hyvää tekemistä yllä myös vaikeammissa hetkissä. En koe, että roolini olisi muuten hirveästi muuttunut viime kaudesta.
Kaksi finaalia jäljellä
Ykkösliigaa on jäljellä kaksi kierrosta. MP on sarjataulukossa jaetulla kuudennella sijalla EIF:n kanssa, ja matkaa karsijan paikalla olevaan HJK Klubi 04:ään on kuusi pistettä.
Matemaattisesti sarjapaikka ei siis ole vielä täysin varma, mutta joukkueessa tilannetta ei Urosen mukaan mietitä liikaa. Katse on seuraavassa ottelussa ja omassa tekemisessä.
– Kyllä me tiedostamme tilanteen, mutta emme mielestäni mieti sitä liikaa. Olemme lähestyneet nyt jokaista ottelua kuin se olisi finaali ja aiomme jatkaa samalla linjalla vielä kauden viimeiset kaksi matsia.
Tunnelma joukkueessa on maalivahdin mukaan luottavainen.
– Tunnelma on hyvä ja joukkueessa on luottavainen fiilis. Olemme tehneet koko kauden hyvin töitä yhdessä, ja haluamme päättää kautemme ilman tappioita.
Seuraavaksi edessä KäPa
MP:n kausi jatkuu perjantaina 9. lokakuuta vieraskentällä KäPaa vastaan. Uronen odottaa loppukauden ensimmäisestä koitoksesta tasaista kamppailua.
– Uskon, että siitä tulee tasainen ottelu. Meidän pitää pystyä pääsemään edellisten otteluiden tasolle ja tehdä jälleen paljon töitä voiton eteen.
Kauden päätös nähdään lauantaina 17. lokakuuta Urskissa, kun JäPS saapuu MP:n vieraaksi. Uroselle olisi tärkeää päästä päättämään pitkä kausi onnistuneesti kotiyleisön edessä.
– Olisihan se hienoa päättää kausi kotiyleisön edessä voittoon. Kannattajat ovat olleet hyvin mukana koko kauden, joten olisi hienoa antaa heille vielä hyvä esitys ja positiivinen päätös kaudelle.
Haka-voitot jäivät erityisesti mieleen
Kun Uronen katsoo kautta jo hieman taaksepäin, nousevat sen kohokohdiksi erityisesti ottelut FC Hakaa vastaan. MP onnistui kukistamaan Hakan kauden aikana sekä Urskissa että Valkeakoskella.
– Heti tulee mieleen kauden molemmat kotivoitot Hakaa vastaan, joissa koko joukkue antoi itsestään aivan kaikkensa ja tunnelma Urskissa on ollut kohdallaan. Myös vierasvoitto heistä Tehtiksellä tuli joukkueelle todella tärkeään paikkaan. Sellaisia hetkiä on ollut hieno päästä todistamaan.
MP:n kaudesta on jäljellä enää kaksi ottelua. Ensin pisteistä taistellaan KäPan vieraana ja sen jälkeen kausi paketoidaan kotiyleisön edessä Urskissa JäPS:iä vastaan.








