
Eilen lauantaina jatkuivat sekä P18- että P21-ikäluokkien SM-karsintasarjat. MP:n joukkueilla oli vuorossa vierasottelut: P18 matkasi Kuopioon ja P21 kohtasi lauantai-illan huumassa PPJ:n Jätkäsaaressa Helsingissä.
P18: Tappioputki poikki Kuopiossa
Sekä MP että KuPS YJ lähtivät kauden yhdeksänteen otteluunsa tasapisteistä. MP:llä oli alla neljä peräkkäistä tappiota, ja nyt joukkue oli selvästi päättänyt kääntää kurssin. MP puolusti Kuopiossa tiiviisti ja onnistui pitämään kotijoukkueen poissa vaarallisilta maalipaikoilta.
Ensimmäisen jakson lopulla MP:lle osui tehokas hetki, kun joukkue iski kaksi maalia peräkkäisistä hyökkäyksistä. Osumista vastasivat Valtteri Himanen ja Ville Saranki. Toisella jaksolla MP oli yhä paremmin pelissä mukana ja puolusti varmasti ne tilanteet, jotka KuPS onnistui rakentamaan. Lopputuloksena tärkeä 0—2 -vierasvoitto ja tappioputken katkeaminen.
Pääsiäisenä ei pelata ja seuraavat sarjapisteet ovat jaossa lauantaina 11. huhtikuuta, kun PKKU saapuu Mikkeliin.
P21: Tasainen vääntö Jätkäsaaressa päättyi maalittomaan tasapeliin
P21-sarjassa MP on pelannut koko kauden vähämaalisia otteluita, ja neljän pelin jälkeen kasassa oli yksi tasapelipiste. Lauantaina vastassa oli tähän mennessä kuusi pistettä kerännyt PPJ. Tasainen ottelu eteni alusta loppuun ilman maaleja ja pisteet jaettiin lukemin 0–0.
MP:llä on nyt viiden ottelun jälkeen kasassa kaksi pistettä maalierolla 1–4. Puolustuspeli on ollut sarjan parasta, MP on päästänyt vähiten maaleja koko sarjassa, mutta hyökkäyspäässä maalinteko on ollut haastavaa.
Myös P21-joukkueella pääsiäinen menee ilman pelejä. Seuraava ottelu on lauantaina 11.4., kun Valtti saapuu vieraaksi Mikkeliin.








