
Ennakko: MP/2 – KJP
Ke 6.5. klo 18:30, Urpola TN, Mikkeli
Kahden pelatun täyden ottelukierroksen jälkeen Kaakon Kolmosen sarjataulukosta löytyy peräti viisi vielä nollakerhossa olevaa joukkuetta. Urpolan keskiviikkoillassa näistä joukkueista ainakin toinen avaa pistetilinsä, kun vastakkain asettuvat kotijoukkue MP/2 ja Kouvolasta otteluun matkaava KJP.
MP/2 on sarjataulukossa sijalla yhdeksän hävittyään sekä avauskierroksella Imatralla Edustus IPS:lle että viikko sitten Urpolassa LAUTP:lle lukemin 2-0. Mikkeliläisten edellä sijalla kahdeksan sarjassa majaileva KJP sen sijaan on kärsinyt sarjan alkuun vieläkin niukemmat tappiot, kun se on poistunut kentältä 1-0 tappion myötä HaPK:in vieraana Haminassa ja isännöityään Edustus IPS:ää Kouvolan Sarkolassa viime lauantaina.
MP/2:n rivit ovat kokeneet melkoisen muutoksen edelliskierroksen ottelusta ja 18 pelaajan joukossa on ainoastaan 6 pelaajaa LAUTP-kamppailusta. Miesten sarjoissa debyyttinsä tekee tällä kertaa vuonna 2009 syntynyt Henri Ojala.
Ottelun ennakkotunnelmat ja tulosveikkaus:

21 Konsta Torniainen
– Kahden tappion jälkeen tavoitteena on pistetilin avaaminen voiton merkeissä. KJP on pelannut kaksi tiukkaa ja vähämaalista ottelua. Voittaaksemme meidän pitää päästä omalle tasollemme takaisin. Odotan tiukkaa ottelua, joka päättyy kotijoukkueen 2-1 voittoon.
Tulospalvelu: täältä
Kokoonpanossa:
1 Santeri Hänninen Mv
2 Veikka Knaappila
3 Veeti Vanhanen
5 Henri Ojala
7 Joonas Hämäläinen
8 Aapo Åhman
9 Luka Krivetz
10 Raul Sepp
11 Atte Kemppi
12 Veikka Venäläinen Mv
13 Tomi Sariola
14 Eetu Kivinen
16 Lassi Seppänen
18 Atte Parta
19 Kiril Sharia
20 Perttu Kosonen
21 Konsta Torniainen
22 Kasper Sundberg









