Otteluennakon tarjoaa: Visulahti
Ennakko: MP-SJK Akatemia
la 27.7. klo 16.00 Urski, Mikkeli
Huomenna saadaan Ykkösliigan toinen ottelukierros pakettiin, kun 18. kierroksen ottelussa MP saa Urskissa vastaansa SJK Akatemian. Joukkueet ovat vuosien varrella kohdanneet toiseksi ylimmällä sarjatasolla kaikkiaan kymmenen kertaa ja seinäjokiset ovat olleet niskan päällä keskinäisissä kamppailuissa voittaen niistä puolet. Toukokuun lopussa Seinäjoella jäätiin ilman maaleja ja pisteet jaettiin. Huomisista ottelujärjestelyistä voi lukea täältä.
Ykkösliigan sarjataulukosta joukkueet löytyvät sijoilta kuusi ja kymmenen. SJK Akatemia on kerännyt seitsemässätoista pelissä 18 pistettä (4 voitto, 6 tasapeliä ja 7 tappiota; maaliero 18-22), kun MP:llä on kasassa seitsemäntoista pelin jälkeen kahdeksan pistettä (voitto, 5 tasapeliä ja 11 tappiota; maaliero 8-38).
SJK Akatemia on viime kotiotteluissa on ottanut selvät kotivoitot, kun KäPa (4-0) ja PK-35 (3-0) ovat kaatuneet OmaSp Stadionilla. Heikomman vaiheen jälkeen seinäjokiset ovat saaneet peliään kuosiin ja he taistelevat vielä pääsystä viiden joukkoon sekä yhdestä ylimääräisestä kotiottelusta loppupeleihin. SJK Akatemian valmennuskuviot ovat tällä hetkellä vielä hiukan auki, kun muutama viikko sitten Arttu Aromaa jättäytyy pois vastuuvalmentajan roolista ja jäi vanhempainvapaalle. Sen jälkeen penkin päässä on ollut miehiä SJK:n Veikkausliigajoukkueesta. Saa nähdä, kuka huomenna johtaa SJK Akatemian peliä Urskissa? SJK Akatemian maalintekijätilaston kärjestä löytyvät Bob Armah (4), Eemeli Honkola (4) sekä Onni Hänninen (3). Lisäksi löytyy iso joukko maalin miehiä.
MP:n neljän tappiottoman vierasottelun putki tuli keskiviikkona Pietarsaaressa päätökseen. MP taisteli hienosti sarjakakkosta FF Jaroa vastaan, mutta viimeisellä vartilla Jaro iski kahdesti ja otti tärkeät sarjapisteet 2-0 -lukemin. Kotiottelut Urskissa ovat MP:lle olleet tällä kaudella todellista tervan juontia, sillä kaikki kuusi Urskin sametilla pelattua ottelua ovat päättyneet vierasvoittoihin. Ainoat pisteet kotiotteluista MP on saanut kahdesta ensimmäisestä hallissa pelatusta pelistä, jotka molemmat päättyivät tasapeleihin. Nyt pitää Urskistakin alkaa saamaan pisteitä tai sitten Ykkösliigan pelit voidaan ensi kauden osalta Mikkelissä unohtaa. Edellinen kotiottelu (MP-KäPa 2-6) oli MP:ltä todellinen pohjanoteeraus, joten huomenna on kasvojen pesun paikka. MP:n pelaajatilanne paranee keskiviikosta, sillä Jan Heinonen ja Jesse Jäppinen ovat nyt kärsineet pelikieltonsa ja ovat taas huomenna joukkueessa mukana, kun MP haluaa ottaa kauden ensimmäisen kotivoiton. Lisäksi sairastuvalta on hyviäkin uutisia, kun Eero Ylönen on taas pelikunnossa. Pitkäaikaispotilaina jatkavat Niila Forsell ja Jesse Kilpeläinen.
Päävalmentaja Juha Pasoja haluaa nähdä samanlaisia otteita kuin viime vieraspeleissä.
– Keskiviikon Jaro -pelistä palautuminen on ollut tärkeintä tässä välipäivinä ja siten saada jalat sekä pää toimimaan samalla lailla kuin Pietarsaaressa.
– Nyt metsästämme avausvoittoa kotikentällä ja tärkeintä on pystyä pitämään parin edellisen vieraspelin peli-ilme sekä rohkeus.
– Tasaisuus on ollut meille haaste ja se on näkynyt kotipeleissä vaihtelevina esityksinä, mutta uskon pelaajien kehittyvän ja viime aikaiset otteet vieraskentillä ovat olleet todella hyviä. Ei muuta kuin sama draivi päälle huomenna Urskissa ja pelataan viihdyttävä sekä tuloksellisesti hyvä peli.
Huomisten vieraiden ennakkotunnelmia löytyy täältä.
Ottelu on Pitkävedossa: MP-SJK Akatemia 4,60 – 3,80 – 1,67.
Ottelun voi katsoa Ruudusta.
Kokoonpanossa:
1. Aleksi Honka-Hallila (mv)
2. Benjamin Urgenc
3. Arvi Liljaniemi
4. Iiro Äijö
5. Olli Kilpeläinen
6. Jan Heinonen
8. Rasmus Lehtonen
9. Vilho Huovila
10. Ajack Deng
11. Benjamin Dahlström
13. Noah Levis
14. Jesse Jäppinen
15. Joel Laitinen
19. Aapo Hyppönen
22. Kasper Viramäki
23. Eero Ylönen
30. Timi Heikkinen (mv)
45. Veikko Karttunen