Rakennusliike Ola Oy -ENNAKKO: Jippo saapuu huippuvireessä MP:n vieraaksi


Ennakko: MP-Jippo
14.2.2026 klo 17.30 Jalkapallohalli, Mikkeli

Huomenna Mikkelin Jalkapallohallissa pelataan Ykkösliigacupin A-lohkon mielenkiintoinen kamppailu, kun MP saa vieraakseen hallitsevan Ykkösliigacupin mestarin Jipon Joensuusta. Joukkueet kohtasivat viimeksi kaudella 2024 Ykkösliigassa, ja nyt edessä on ensimmäinen virallisempi mittari joukkueiden iskukyvystä kaudella 2026.

Jippo – vakuuttava alku Ykkösliigacupiin

Joensuulaiset ovat aloittaneet Ykkösliigacupin vahvasti kahdella voitolla ja ilman päästettyjä maaleja (JäPS–Jippo 0–1, Jippo-HJK Klubi 04 2–0).

Ensimmäisen ottelun ratkaisijana toimi jälleen kerran tärkeisiin hetkiin osuva Jyri Kiuru ja nuorten helsinkiläisten verkkoon maalit tekivät Pasi Forsman sekä Eemeli Honkola. Jipon joukkue on pysynyt hyvin kasassa viime kaudesta, jolloin se sijoittui Ykkösliigassa pronssille. Tässä vaiheessa Jippo kuuluu alkavan kauden ennakkosuosikkeihin.

Huomisen ottelusta tekee erityisen haastavan MP:lle se, että Jippo on jo hyvällä pelillisellä tasolla ja saanut tuloksellisesti vahvan alun Ykkösliigacupiin. Joukkueen kurinalainen puolustaminen näkyy jo nyt, eikä vastustajille ole tähän mennessä herunut helpolla maalipaikkoja.

MP – parannettavaa Ykkösliigacup-avauksesta

MP aloitti Ykkösliigacupin Talin hallissa, missä HJK Klubi 04 nappasi 2–1-voiton. Ottelun ensimmäinen jakso oli MP:ltä vaisu, mutta toisella puoliskolla joukkue pääsi paremmin mukaan peliin. MP:n kauden avausmaalista vastasi Mohammad Alsheikh, joka iski maalin paluupallosta rangaistuspotkun jälkeen.

Viime viikonloppuna MP pelasi harjoitusottelun Kakkosen MyPa:a vastaan. Vaikka esitys oli kokonaisuudessaan sekava, joukkue nappasi 2–1-voiton Oliver Häyhäsen ja Alsheikhin maaleilla.

MP:n kokoonpanosta puuttuu huomenna muutamia sopimuspelaajia ja mukana nähdään sekä seuran omia junioreita että testipelaajia. Sääntöjen mukaan Ykkösliigacupin ottelussa voi olla kolme testipelaajaa per ottelu. Tämä lisää MP:n haastekerrointa, kun vastassa on jo valmiiksi yhteen hioutunut ja hyvävireinen Jippo.

Ottelu toimii MP:lle kauden tähän mennessä kovimpana mittarina. Jipon vahva formi, leveä ja kokenut runko sekä Ykkösliigacupin hallitsevan mestarin asema tekevät vierailijoista todella isoja ennakkosuosikkeja. Toisaalta MP:llä on ollut tapana nousta isoissa peleissä tasolleen ja kokoonpanon nuoruus sekä yritteliäisyys voivat tuoda otteluun yllätysmomentin.

Päävalmentaja Issa Thiaw: “Jippo tarjoaa kovan testin”.

– Jippo on näyttänyt koko talven erittäin vahvalta ja pidän heitä tällä hetkellä yhtenä Ykkösliigan selkeistä ennakkosuosikeista. Olemme analysoineet heidän peliään tarkasti: he pelaavat aggressiivisesti, ovat vaarallisia erikoistilanteissa ja tekevät jatkuvasti syviä juoksuja, jotka horjuttavat vastustajan muotoa. Joukkue on ollut pitkään yhdessä, mikä näkyy vahvoina yhteyksinä, selkeinä automatismeina ja hyvänä jatkuvuutena. Meillä nämä rakenteet ovat vielä muodostumassa uudistuneen ryhmämme kanssa.

– Viime lauantain harjoitusottelu MyPa:a vastaan ei ollut meiltä vakuuttava. Silti, kun vertaan tilannetta samaan ajankohtaan viime kaudella, uskon meidän olevan nyt paremmassa tilanteessa, vaikka uusia pelaajia on paljon. Odotukset ovat luonnollisesti korkeammat erityisesti niille pelaajille, jotka olivat mukana jo viime vuonna. He tuntevat toimintaperiaatteemme ja heidän on näytettävä esimerkkiä sekä hyödynnettävä saamansa mahdollisuudet.

– Tämä ottelu on meille jälleen tärkeä mittari. Meidän on oltava terävämpiä ja vaadittava enemmän sekä itseltämme että toisiltamme. Haluan nähdä lisää vastuunkantoa ja johtajuutta juuri niissä hetkissä, joissa ottelu ratkeaa.

– Edessä on yhä paljon työtä, mutta tämä peli on uusi mahdollisuus kasvaa, oppia ja nostaa tasoamme askel askeleelta.

Ottelu on Pitkävedossa: MP-Jippo 6,60 – 5,35 – 1,36.

Tervetuloa viettämään lauantai-iltaa Jalkapallohalliin! Kahvio palvelee! Jos et pääse paikalle, niin Länsi-Savon nettisivuilta tilaajat voivat katsella ottelusta Ville Niskasen selostamaa livelähetystä.

Alustava kokoonpano:
1. Timi Heikkinen
3. Sisu Ukkonen
4. Ville Laiho
7. Aoi Chishima
8. Ossi Torniainen
9. Mohammad Alsheikh
10. Eero Ylönen
11. Oliver Häyhänen
14. Mico Snellman
15. Santeri Stenius
18. Nuutti Krivetz
19. Vilson Nikolli
20. Peetu Kerminen
21. Miko Koivuniemi
25. Veikko Karttunen
26. Tyson Afshari
27. Atte Kemppi
29. Serge Atakayi
30. Jonne Uronen

Ennakon tarjoaa: