MP:n Ykkösessä pelaava edustusjoukkue on Palloliiton liittohallituksen suosituksen mukaisesti keskeyttänyt yhteisharjoitukset ja perunut harjoitusottelut maaliskuun loppuun saakka. Eli kahden viikon päästä sovittu harjoituspeli (la 28.3.) PEPO:a vastaan on peruttu. Kyseinen ottelu on tarkoitus pelata myöhemmin sovittuna ajankohtana.
Päävalmentaja Juha Pasojan kanta on yksiselitteinen.
– Onhan tämä ikävää, mutta totta kai näissä asioissa mennään terveys edellä. Perjantai-iltana vielä pidimme palaverin ja yhteisharjoituksen, mutta nyt pelaajamme treenaavat itsekseen Fressillä sekä käyvät vähän potkimassa Urpolassa.
– Seurataan tilanteen kehittymistä ja toivottavasti huhtikuun alussa pystytään taas jatkamaan yhdessä valmistautumista Ykkösen peleihin.
Alkuviikosta Palloliiton on tarkoitus tehdä päätöksiä Ykkösen tulevan kauden suhteen. Ykkönen tuskin alkaa huhtikuun puolessa välissä kuten alunperin oli tarkoitus.