Ykköseen valmistautuva Mikkelin Palloilijat harjoitteli yhdessä kolme edellistä viikkoa. Ensimmäinen viikko mentiin omalla nuorella porukalla ja kahdella jälkimmäisellä viikolla oli lukuisia testimiehiä antamassa näyttöjä osaamisestaan.
Päävalmentaja Juha Pasoja oli tyytyväinen meininkiin harjoituksissa.
– Harjoitukset sujuivat hyvin! Harjoituksissa oli pari viikkoa mukana mielenkiintoisia testipelaajia.
Pasoja on ollut tyytyväinen seuran omien junioreiden otteisiin.
– Omat juniorit ovat harjoitelleet hyvin ja näinkin lyhyessä ajassa on näkynyt mukavaa kehitystä. Meillä on kehittymässä hyviä nuoria pelimiehiä.
Useampi testipelaaja teki vaikutuksen harjoituksissa ja viime kauden pelaajien kanssa jatketaan neuvotteluita.
– Sopimuksia ei ole vielä tehty, mutta muutamia erittäin lupaavia pelaajia on nyt nähty ja heidän kanssaan yritetään päästä sopimukseen. Osa tulee vielä antamaan näyttöjä tammikuussa, kun harjoituspelitkin pyörähtävät käyntiin.
– Vanhojen pelaajien kanssa edetään pelaajien toiveiden mukaisesti ja yhteydenotot on jätetty loppu- tai alkuvuoteen. Uskoisin kuitenkin, että suurin osa haluamistamme pelaajista jatkaa täällä myös ensi kaudella.
Taustaryhmä edustusjoukkueen taustalla jatkaa aika lailla samana ja tähän päävalmentaja on tyytyväinen.
– Hieno homma, että ihmiset joukkueen takana pysyvät samoina!
Seuraavat pari viikkoa joukkue pitää taukoa yhteisharjoituksista ja harjoituksiin palataan taas tammikuun alussa, jolloin alkaa valmistautuminen toden teolla kohti Ykkösen kautta 2023.
– Kuviot on selvillä, mutta pelaajamäärä on vielä vähän kysymysmerkki. Eiköhän kuitenkin Ykköscupin alkuun mennessä ala olemaan jo sopiva määrä pelaajasopimuksia kasassa.
Tulevasta kalenterista löytyy jo hyvä määrä harjoitusotteluita sekä Ykköscupin alkulohkon ottelut.
– Harjoituspelit on saatu aika lailla sovittua ja kalenteri näyttää hyvältä. Muutamia viikonloppuja on tietoisesti jätetty vielä auki, jos niihin löytyisi hyvä harjoituspeli hyvää joukkuetta vastaan.
Lopuksi päävalmentaja Juha Pasoja haluaa kiittää menneestä ja toivottaa hyvät joulut ja uudet vuodet.
– Kiitokset vuodesta 2022! Hyvää joulua ja parempaa tulevaa vuotta kaikille!
MP:n sovitut harjoitusottelut sekä Ykköscupin alkulohkon ottelut
la 14.1. klo 12.15 jalkapallohalli, MP-KTP
la 21.1. klo 16.30 Talin halli, Ykköscup: Gnistan-MP
la 28.1. klo 12.15 jalkapallohalli, MP-PEPO
la 4.2. klo 12 jalkapallohalli, Ykköscup: MP-HIFK
la 11.2. klo 15.15 Järvenpään monitoimihalli, Ykköscup: JäPS-MP
la 18.2. klo 19.30 Lippumäen halli, Elo-MP
su 12.3. klo 16.30 jalkapallohalli, MP/SavU-Elo
la 18.3. klo 12.15 jalkapallohalli, MP-JIPPO
su 19.3. klo 16.30 jalkapallohalli, MP/SavU-FCV
la 1.4. klo xx.xx Amiksen tekonurmi, PEPO-MP
to 6.4. klo 18.15 jalkapallohalli, MP-JJK