MIKKELI 1.-4.8.2019

Suomen Palloliitto myönsi 90-vuotisjuhlaansa viettävälle MP:lle Kai Pahlman SM -lopputurnauksen järjestelyoikeudet. Kai Pahlman SM-lopputurnaukseen selvisi isäntäjoukkueen MP:n lisäksi karsintojen kautta 15 valtakunnan parasta P15-ikäluokan joukkuetta. Turnaus pelattiin Mikkelissä 1.8.-4.8.2019.

Mikkelin kentillä pelattiin neljä päivää vauhdikkaita ja tasokkaita junioripelejä, ja monien vaiheiden jälkeen Suomen Mestariksi selviytyi HJK, joka Mikkelin  Urheilupuistossa mukavan yleisömäärän edessä finaalissa jätti hopealle Käpylän Pallon. Pronssia saavutti oululainen Tervarit. Kaikkien turnauksen otteluiden lopputulokset löydät Ottelut-välilehdeltä!

Turnausjärjestäjä onnittelee mitalisteja ja kiittää kaikkia mukana olleita hienosta turnauksesta!

Palkitut pelaajat:

Turnauksen pelaaja: Jimi Tauriainen, HJK

Turnauksen maalitykki: Jimi Tauriainen, HJK

Paras hyökkääjä: Jimi Tauriainen, HJK

Paras keskikenttäpelaaja: Jesse Kilo, KäPa

Paras puolustaja: Miska Ylitolva, Tervarit

Paras maalivahti: Niklas Nousiainen, HJK

 

Turnaukselle löydät myös omat kanavat sosiaalisesta mediasta. Facebookista ja Instagramista löydät meidät nimellä @kaipahlmanturnaus!

 

 

Turnausorganisaatio:

Ismo Loukoila, turnauspäällikkö ismo.loukoila@mikkelinpalloilijat.fi

0400 670 493

Mika Pasanen, kilpailupäällikkö (tulospalvelu, kentät) mika.pasanen@mikkelinpalloilijat.fi

044 3733636

Matti Paksu, järjestelyvastaava (majoitukset, ruokailu, kuljetukset) matti.paksu@mikkelinpalloilijat.fi

0443733632

Lassi Otranen, mediavastaava lassi.otranen@gmail.com

040 828 1900

Hanna Knaappila, viestintävastaava hanna.knaappila@gmail.com

0440 469 596

Toni Laatanaho, myynti- ja markkinointivastaava toni.laatanaho@mikkelinpalloilijat.fi

0408335988

Lähetä eroanomus kiireestä:

www.eroakiireesta.fi/